Menu

Kuchenne Wariacje

Lubisz pichcić? To znalazłaś się w dobrym miejscu!

Szybkie i ozdobne ciasteczka cytrynowe

polityczni1

15

Ta gra na klasycznych kremowych herbatnikach zyskuje świeży wygląd dzięki soczystym cytrusom i wykończeniu gruboziarnistego cukru. Są lekko ukośne, dzięki czemu nadają się do miękkich, ciastowatych ciastek, które natychmiast stają się bardziej wymyślne. Uwielbiam je z porannym dżemem lub ułożone z owocami i śmietaną na deser.

 
 

Szybki i fantazyjny skręt dla kremowych herbatników

Ze wszystkich odmian ciastek (i jest ich dużo), ciasteczka z kremem są moim absolutnym faworytem. Dla mnie te proste, jednokomorowe biszkopty naprawdę dają ci najwięcej za swoje pieniądze. Są mieszane razem z kilkoma podstawowymi składnikami, po procesie, który nie może być łatwiejszy, i dostarczają bogatego biszkopta z wyraźnym zewnętrznym i miękkim, delikatnym środkiem. Używałem ich do wszystkiego, od ciast potowych po shortcakes , a teraz daję im słodki, słoneczny akcent z dużą ilością cytryny.

24Składniki:

2 szklanki mąki uniwersalnej 
1 łyżka granulowanego cukru 
2 łyżeczki proszku do pieczenia 
3/4 łyżeczki soli 
2 łyżki drobno startej świeżej skórki cytryny (od około 2 dużych cytryn) 
1 1/2 szklanki plus 1 łyżka zimnej śmietanki, podzielona 
1 łyżka świeżo wyciśniętej sok z cytryny 
2 łyżeczki demarara lub gruboziarnisty cukier

Przygotowanie:

Ułóż półkę na środku piekarnika i podgrzej do 425 ° F. Wyfrezuj blachę do pieczenia z papierem pergaminowym; odłożyć na bok.

Umieść mąkę, cukier, proszek do pieczenia i sól w dużej misce i wymieszaj, aby połączyć. Dodaj skórkę z cytryny i wetrzyj ją w suchą mieszankę palcami. Wlać 1 1/2 szklanki śmietany i soku z cytryny i mieszać, aż ciasto będzie kudłate. Obróć ciasto na dobrze oblaną powierzchnię roboczą.

Mąką ręce potrzyj ciasto do rundy o grubości 3/4 cala. Użyj 2-calowego krajalnicy do ciastek, aby wyciąć ciastka, zaczynając od zewnętrznej krawędzi i ścinając je jak najbliżej siebie. Skrawki mogą być łączone w celu wytworzenia dodatkowych herbatników, chociaż będą twardsze.

Umieść ciastka na blasze do pieczenia, rozstawione równomiernie. Posmaruj wierzch herbatników pozostałą 1 łyżką śmietany, a następnie posyp cukrem demerara.

Piec do złotobrązowego, 15 do 18 minut. Ostudzić na blasze do pieczenia przez kilka minut, następnie podgrzej lub przenieś na stojak z drutu, aby całkowicie ostygł.

© Kuchenne Wariacje
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci